הכרות עם מושגי יסוד בחשיבה הדינמית:

העברה והעברה נגדית

"אי אפשר להרוג רוח רפאים או את מי שנעדר", כתב זיגמונד פרויד בשנת 1912 במאמרו "על הדינמיקה של ההעברה". פרויד הניח את התשתית התיאורטית לעבודה טיפולית שמתבוננת על ההעברה, אותה תיאר כ"ההעלאה מן האוב" של "רוחות רפאים" ששוכנות בנפש המטופל  - כמיהות, תשוקות, פנטזיות, טראומות -   כמפתח להבנת המטופל ולשינויים בנפשו.  
העברה והעברה נגדית הינם מושגי יסוד בתיאוריה ובטכניקה של הטיפול הדינאמי. ניתן לומר, שכל התורה כולה, על רגל אחת, מקופלת במושגים אלה. הכל נמצא בקשר הטיפולי, שמתקיים במרחב שבין הקשר העכשווי והממשי, ליחסים ודפוסי יחסים שהתגבשו בעברו של המטופל.
הקורס יכלול ארבעה מפגשים, בהם נלמד את היסודות – מהי העברה ומהי העברה נגדית, איזה סוגי העברה יש, ואיך המושגים האלה קשורים לחזרה כפייתית ושחזור. נלמד איך התפתחו מושגים אלה בחשיבה הפסיכואנליטית במאה השנים האחרונות, נתוודע לגישות שונות לעבודה עם יחסי ההעברה וההעברה נגדית, ונלמד כיצד להקשיב ולזהות מופעים וביטויים של העברה והעברה נגדית במפגש הטיפולי. הקורס יתבסס על חומרי קריאה שילוו אותו, ועל הרבה דוגמאות חיות מהספרות הפסיכואנליטית, מהקולנוע והטלוויזיה, וכן מהעבודה הטיפולית של המשתתפים והמשתתפות בקורס.

 

המרצה: יעל סיון הינה פסיכולוגית קלינית, בוגרת לימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית במרכז ויניקוט, חובבת פסיכואנליזה, ספרות, וקולנוע. מטפלת בקליניקה פרטית בחיפה. 

זמנים ושעות:

קורס ממוקד וקצר- 4 מפגשים: 21.7.21, 22.7.21, 28.7.21, 29.7.21  שעות הלימוד 9:00-12:15   סה"כ 16 שעות לימוד. שכר לימוד 640 ₪

מיקום: בית הכט- שדרות הנשיא 142, מרכז הכרמל, חיפה

עלות: 640 ש"ח. ניתן לחלק ל 2 תשלומים

לטופס הרשמה- קורסי בחירה

לתשלום קורסי בחירה