top of page

CBT אינטגרטיבי ממוקד רגש

מטרת הקורס: למידת מודל אינטגרטיבי ממוקד רגש הכולל המשגה ממוקדת של כאב רגשי ושימוש בכלים ממוקדי גוף-רגש לחשיפת החוויה הרגשית הכאובה, ויסות ועצירת דפוסי הימנעות מהחוויה ועיבוד החוויה באופן ממוקד ליצירת שינוי פסיכולוגי עמוק.

 

רקע: בעבודה הטיפולית נגיע למצבים שבהם המטופל אמנם מצליח להבין טוב יותר את הקושי והדפוסים הלא אדפטיביים שמשמרים ומחריפים את מצוקתו, אך הוא מתקשה לשנות את דפוסיו. בחדר הטיפול עשויה להיווצר תחושה של תקיעות שבה מדברים "על הדברים" אך לא נוצר שינוי משמעותי - רגשי, מחשבתי או התנהגותי.       

 

גישות עדכניות ממוקדות גוף-רגש מדגישות את ההימנעות מהחוויה הרגשית כאחד הגורמים המרכזיים לתקיעות בטיפול. גוברת ההכרה שמטפלים (ללא קשר לאוריינטציה הטיפולית) זקוקים כלים שיאפשרו להעמיק את החוויה הרגשית בחדר הטיפול כך שהחוויה הטיפולית תקבל מימד התנסותי וחוויתי (Experiential).

 

מחקרים רבים (Thoma & McKay, 2015) מצביעים על כך שלא די באקטיבציה וחשיפה לרגשות כפי שנהוג למשל ב-CBT, אלא שתהליכים של ליווי החוויה הרגשית-גופנית, קבלה שלה ויצירת משמעות מתוך החוויה, תרמו אף יותר לתוצאות הטיפול מעצם יצירת האקטיבציה הרגשית כשלעצמה.

יצירת חוויה התנסותית-רגשית בטיפול, מאפשרת גם תיקון רגשי חוויתי (Corrective Emotional Experience), שהינו משמעותי למטופלים עם היסטוריה של מורכבות ביחסי ההתקשרות המוקדמים.

 

נושאי הלימוד:­­­

  • הקורס יכלול המשגה תיאורטית מקיפה אך לפחות מחצית מהזמן יוקצה לתרגול חוויתי גופני-רגשי של המשתתפים (התרגול יתבצע בחדרי זום והדגמות התנסותיות חיות).

  • בקורס יינתן רקע תיאורטי עדכני להבנת מאפייני החוויה הגופנית בתהליך הרגשי, סוגי רגשות: אדפטיביים לעומת הגנתיים ומרכיבי הסכמה הרגשית. כמו כן נלמד על דפוסי ההימנעות רגשית והשלבים בתהליכי שינוי רגשי: שינוי ביכולת לחוות ולבטא רגשות, הגמשת אמונות ליבה ותפיסת עצמי-אחר ושינוי דפוסי התנהגות (הלמידה תלווה בצפייה בהקלטות וידיאו של טיפול).

  • המשתתפים ילמדו לייצר המשגה ממוקדת וברורה (פורמולציה) של מצוקת המטופל לפי המודל האינטגרטיבי ממוקד רגש. לתפיסתי, המשגה ברורה הינה תנאי הכרחי להפעלת כלים באופן ממוקד ויעיל.

  • יתורגלו כלים המתמקדים בחוויה הגופנית (Focusing & Somatiic Experiencing ) כדרך לויסות וליווי החוויה הגופנית-רגשית המשמשים כמצע להעמקת העבודה הרגשית.  

  • יתורגלו כלים של הפעלה רגשית (חשיפה בדמיון, שכתוב נארטיבי בדמיון, עבודת כיסאות ועוד) על מנת להעמיק החוויה הרגשית והגמשת דפוסי הימנעות רגשית.

 

 

הכלים שיועברו בקורס מתבססים על שילוב עקרונות ממספר גישות טיפוליות מבוססות מחקר:

  • התמקדות (Focusing) והחוויה הסומאטית (Somatic Experiencing) – עקרונות לעבודה ממוקדת גוף.

  • CBT ו- Schema Therapy - עקרונות של חשיפה, ויסות, זיהוי מודים של האישיות ואתגור אמונות.

  • Emotion Focused Therapy) EFT) – עקרונות של עבודה אמפטית קרובה לחוויה לשינוי רגשות לא אדפטיביים לרגשות אדפטיביים.

  • EDT (Experiential Dynamic Therapy - בעיקר הגישה של McCullough ו- Fosha) – עקרונות של עבודה עם הקשר הטיפולי, זיהוי הגנות ורגשות מעכבים המעוררים מצוקה ועידוד מגע עם רגשות אדפטיביים.

מרצה: לירון אליאסוב, פסיכולוג קליני ורפואי מומחה, מדריך מוסמך בפסיכותרפיה (משרד הבריאות) ובוגר בי"ס לפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית (אוני' חיפה). מדריך מוסמך ב-CBT (איט"ה) וביופידבק (א.י.ל.ים). נמצא בשלבים מתקדמים של הכשרה בגישת ה-EDT, גישת ה-EFT וגישת החוויה הסומאטית. מטפל ומדריך בקליניקה פרטית בחיפה ובבנימינה. מדריך בבית הספר לפסיכותרפיה מכון מפרשים, האקדמית ת"א-יפו. מרצה בתוכנית לפסיכותרפיה CBT אינטגרטיבי, החוג לפסיכולוגיה, אוני' חיפה.

 

"אני רואה עצמי כמטפל אינטגרטיבי המשלב את גישת ה-CBT יחד עם הגישה הדינאמית וגישות ממוקדות גוף- רגש, בחיפוש מתמשך אחר הדרכים בהן ניתן לעזור למטופלים לחוות מחדש רגשות וחוויות עצמי שנוצרה כלפיהם הימנעות חווייתית."

 

מועדים ומיקום:

  • 8 מפגשים, כל מפגש 5 שעות אקדמיות (סה"כ 40 שעות אקדמיות)

ימי שישי בשעה 8:00-12:15

הקורס מקנה 40 נקודות לשנה ג'

בתאריכים: 3/11/23, 10/11/23, 17/11/23, 24/11/23, 1/12/23, 8/12/23,                                 15/12/23, 22/12/23

* הקורס יתקיים באונליין. חובה להיות מחוברים ממחשב (לא טלפון), עם מצלמה פתוחה, בסביבה שקטה ללא אנשים. לא תינתן הקלטה בסיום המפגשים.

* הקורס מיועד לאנשים בעלי ניסיון בפסיכותרפיה. מספר האנשים בקורס מוגבל.

*בסיום הקורס כל משתתף מקבל תעודת סיום מטעם אוניברסיטת חיפה. 

עלות הקורס: 2,800 ש"ח כולל מע"מ

ההרשמה נסגרה בעקבות תפוסה מלאה בקורס 

 

bottom of page